ZNAKI, DA IMA VAŠ MUC ZUNANJE ZAJEDALCE

vsa veterinarska vprašanja: zgodnja kastracija, kužne bolezni, kožni problemi,...

Moderator: Babyjazz

ZNAKI, DA IMA VAŠ MUC ZUNANJE ZAJEDALCE

OdgovorNapisal/-a maja » Sr Apr 19, 2006 8:47 pm

Tale post je objavila suz že pod eno drugo temo, jaz se se ga odločila prekopirati na malo bolj vidno mesto, saj opažam, da se vas kar dosti pojavlja z podobnimi vprašanji na to temo. Kako ugotoviti, če ima vaš muc res kakršnekoli zunanje zajedalce. Tukaj imate opisane vse vrste in njihove najbolj očitne znake. Upam, da vam bo v pomoč.

Zunanji zajedalci
Mačka, ki je redno negovana, hranjena s uravnoteženo hrano in živi v čistem okolju je redko gostiteljica zunanjim zajedalcem. Vendar nobena mačka ni proti zajedalcem imuna. Lastnik, ki opazi katerega od zajedalcev in ga prepozna, bo ukrepal takoj in preprečil, da ne postane to resen problem.

Najpogostejši zunanji zajedalec je bolha. Bolhe svojega gostitelja grizejo in sesajo njegovo kri. Ti ugrizi povzročajo kožna vnetja in srbečico. Drug znak za prisotnost bolh je bel in črn prah, ki ga najdemo v kožuhu (bolšji iztrebki in gnide). Če pa boste natančno pregledali mačji kožuh boste odkrili tudi odrasle bolhe.

Ker bolha le del svojega življenja preživi na mački ni dovolj samo pregledovati mačke. Bolhe morate pregnati tudi iz okolja. Šamponi, pudri ali pršila so samo nekateri od načinov preprečevanja prisotnosti bolh na vaši mački. Protiparazitni spreji za okolje ali posebni puder boste uporabili povsod tam, kjer vaša mačka leži ( na oblazinjenem pohištvu, preprogah, talnih oblogah ipd. ).

Opozorilo: Če imate male otroke vedno preverite navodilo preden boste uporabili katerokoli sredstvo za odpravljanje bolh. Protiparazitne ovratnice in obeski so prav tako lahko učinkoviti za preprečevanje bolh, vendar niso popolnoma zanesljivi, če so bolhe že prisotne. Posvetujte se z veterinarjem ali prodajalcem v specializirani trgovini kako se učinkovito ubraniti bolh.

Klopi niso tako pogosti kot bolhe in vaša mačka bo klopa dobila samo če bo imela prost izhod. Klop se zaje v kožo in sesa ter se hrani z mačkino krvjo. Veliki so za bucikino glavico in so dobro vidni na mački. Klopa odstranite tako, da na njegovo glavo nanesete kapljico koncentrata proti bolham, nato pa ga s pinceto primete in vrtite v smeri proti urinim kazalcem tako dolgo, da ugriz popusti. V specializiranih trgovinah boste našli tudi posebne pincete. Ker je klop lahko tudi okužen skrbno opazujte kožo okoli ugriza in v primeru, da opazite kakšne spremembe se posvetujte z veterinarjem.

Za okužbo s pršicami je najbolj značilno neprestano praskanje. Samice pršic si delajo "rove" v mačji koži, da bi odložile jajčeca. Zaradi neprestanega praskanja in grizenja bo koža vneta in krastava. Lahko prične izpadati dlaka. Posvetujte se z veterinarjem kako uspešno odpraviti to nadlogo.

Garje povzročajo srbečico in stresanje z glavo. Opazili boste rjave ploščice ali pike v zunanjem ušesnem kanalu prav tako pa tudi sledi praskanje. Vaš veterinar vam bo pomagal pozdraviti vašo mačko.

Sedaj pa še kako jih zdraviti ali preprečiti.

1. STRONGHOLD

Stronghold uniči bolhe in preprečuje garje. Če ima vaš muc že garje (lažje oblike) jih bo stronghold odpravil. Dozira se 1x na mesec. 1 ampula stane okoli 1800 sit, dobi pa se na vseh klinikah za male živali. Ni proti klopom. Uniči pa tudi nekatere notranje zajedalce.

2. FRONTLINE

Je proti klopom in bolham. Ampule se dozirajo 1x na približno 2 meseca. Stane okoli 1000 sit, dobi pa se na klinikah za male živali.

3. OVRATNICE BOLFO

Novo na tržišču. Zelo očinkovite (lastne izkušnje) so proti klopom in bolham. Stanejo 1500 sit, dobi se jih pa samo na klinikah za male živali.

Ta "zdravila" veljajo za lažje oblike. Če ima vaš muc garje, ki se s temi stavrmi v roku 1 meseca ne odpravijo peljite mačko k veterinarju in predpisal bo ustrežnejša zdravila.

Pomembno je, da dajete ovratnice, ampule samo tita, ki so za mačke in ne za pse, saj je struktura kože pri mačkah drugačna kot pri psih - lahko pride do problemov.

p.s. Če poznate še kakšna druga zdravila proti zunanjim zajedalcem jih prosim dopišite.

Lp

maja
We all know that cats rull the world!!!
mijauu...
http://tatoomaja.moj-album.com/
maja

Kraj: Maribor

povratna informacija

OdgovorNapisal/-a Veronica » Pe Maj 25, 2007 1:22 pm

Hello.

Rada bi samo pohvalila tvoj prispevek. Tako izcrpno in dovolj razumljivo.
Informacije zelo zazeljene, lahko si jih je zapomniti. Kar tako naprej.
Veronica

OdgovorNapisal/-a mjavka » Po Jun 09, 2008 5:26 pm

Oj! Mene pa zanima, kako lahko zunanjo, na pol "divjo" mačko (ni moja, ampak veliko časa preživi pri nas) zavaruješ pred bolhami in klopi. Poskusila sem z ovratnico, pa je ni tolerirala, vedno znova si jo je poskušala snet, tako, da ima zdaj do krvi odrgnjeno kožo in sem ji raje snela to zadevo. A obstaja kakšen sprej za takšne primere? Vem pa, da ima bolhe, ker se veliko čoha. Je pa še en problem. Ta mačka ima pri nas mladičke in se bojim, da bo bolhe prenesla nanje. Kaj predlagate, da storim? Da bi jo peljala k vetu, pa skoraj ni variante, ker se ne bi pustila. Hvala za predloge!
mjavka

OdgovorNapisal/-a Tinchka » Po Jun 09, 2008 5:35 pm

Frontline ali Stronghold ampule. Sprej boš pri nas težko dobila. V bistvu se od spreja dobi Zyzek, ki ga lahko uporabiš tudi na mladičih. Koliko so stari?

Boš pa mogla mačko čim prej ujet in odpeljat na sterilizacijo, ker če ne bodo skoz mladiči. Kontaktiraj najbližje društvo, da ti pomagajo. S kje pa si?
Slika
Uporabniški avatar
Tinchka

Kraj: ŠpG/LJ

OdgovorNapisal/-a mjavka » Po Jun 09, 2008 9:34 pm

Mladički so stari šest tednov, sem pa iz Trbovelj. Ja, sej sem že razmišljala o sterilizaciji, pa tudi mladičke bo treba nekam oddat, ker jih ne moremo imet vseh pri nas. Lp!
mjavka

OdgovorNapisal/-a Tinchka » Po Jun 09, 2008 11:44 pm

Lahko kontaktiraš društvo proti mučenju živali Trbovlje --> http://www.dpmz-trbovlje-drustvo.si/

Mislim, da bi lahko tudi mladičkom dala Frontline ali Stronghold, so že dovolj stari. Pojdi k veterinarju in vprašaj.
Slika
Uporabniški avatar
Tinchka

OdgovorNapisal/-a Gost » So Avg 09, 2008 9:12 pm

kupil sem stronghold in sem dal za 3 ampule 27,45 € na veterinarski kliniki. upam da bo delovalo, ker sem muco probal skopat in so bolhe se le skrile na obraz :evil:
Gost

OdgovorNapisal/-a Babyjazz » So Avg 09, 2008 9:18 pm

Delovalo bo le, če jih boš očistil tudi v stanovanju, ker se je ravno zdaj pisalo v eni temi, da je samo 5 % bolh na mački, vse ostalo pa je v prostorih kjer se muca zadržuje oz spi.
Slika
Uporabniški avatar
Babyjazz

OdgovorNapisal/-a Yin » Sr Sep 10, 2008 11:44 am

Zdravo :),

koliko časa po nanosu ampule Frontline začne le-ta učinkovati?
Uporabniški avatar
Yin

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Yin » Sr Sep 10, 2008 11:46 am

V primeru, da gre za kurativo in ne preventivo proti bolham!
(sem pozabila pripisati :) )
Uporabniški avatar
Yin

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Babyjazz » Sr Sep 10, 2008 2:19 pm

Bolhe pobije v času 24 ur.
Slika
Uporabniški avatar
Babyjazz

FRONTLINE SPREJ

OdgovorNapisal/-a abcd » Ne Feb 22, 2009 11:18 am

v informacijo-imela sem težave z bolhami in pri nas se dobi tudi frontline sprej - zelo učinkovit!]
abcd

Re: ZNAKI, DA IMA VAŠ MUC ZUNANJE ZAJEDALCE

OdgovorNapisal/-a matej - in - mačji svet » Ne Feb 22, 2009 11:24 am

maja napisal/-a:Tale post je objavila suz že pod eno drugo temo, jaz se se ga odločila prekopirati na malo bolj vidno mesto, saj opažam, da se vas kar dosti pojavlja z podobnimi vprašanji na to temo. Kako ugotoviti, če ima vaš muc res kakršnekoli zunanje zajedalce. Tukaj imate opisane vse vrste in njihove najbolj očitne znake. Upam, da vam bo v pomoč.

Zunanji zajedalci
Mačka, ki je redno negovana, hranjena s uravnoteženo hrano in živi v čistem okolju je redko gostiteljica zunanjim zajedalcem. Vendar nobena mačka ni proti zajedalcem imuna. Lastnik, ki opazi katerega od zajedalcev in ga prepozna, bo ukrepal takoj in preprečil, da ne postane to resen problem.

Najpogostejši zunanji zajedalec je bolha. Bolhe svojega gostitelja grizejo in sesajo njegovo kri. Ti ugrizi povzročajo kožna vnetja in srbečico. Drug znak za prisotnost bolh je bel in črn prah, ki ga najdemo v kožuhu (bolšji iztrebki in gnide). Če pa boste natančno pregledali mačji kožuh boste odkrili tudi odrasle bolhe.

Ker bolha le del svojega življenja preživi na mački ni dovolj samo pregledovati mačke. Bolhe morate pregnati tudi iz okolja. Šamponi, pudri ali pršila so samo nekateri od načinov preprečevanja prisotnosti bolh na vaši mački. Protiparazitni spreji za okolje ali posebni puder boste uporabili povsod tam, kjer vaša mačka leži ( na oblazinjenem pohištvu, preprogah, talnih oblogah ipd. ).

Opozorilo: Če imate male otroke vedno preverite navodilo preden boste uporabili katerokoli sredstvo za odpravljanje bolh. Protiparazitne ovratnice in obeski so prav tako lahko učinkoviti za preprečevanje bolh, vendar niso popolnoma zanesljivi, če so bolhe že prisotne. Posvetujte se z veterinarjem ali prodajalcem v specializirani trgovini kako se učinkovito ubraniti bolh.

Klopi niso tako pogosti kot bolhe in vaša mačka bo klopa dobila samo če bo imela prost izhod. Klop se zaje v kožo in sesa ter se hrani z mačkino krvjo. Veliki so za bucikino glavico in so dobro vidni na mački. Klopa odstranite tako, da na njegovo glavo nanesete kapljico koncentrata proti bolham, nato pa ga s pinceto primete in vrtite v smeri proti urinim kazalcem tako dolgo, da ugriz popusti. V specializiranih trgovinah boste našli tudi posebne pincete. Ker je klop lahko tudi okužen skrbno opazujte kožo okoli ugriza in v primeru, da opazite kakšne spremembe se posvetujte z veterinarjem.

Za okužbo s pršicami je najbolj značilno neprestano praskanje. Samice pršic si delajo "rove" v mačji koži, da bi odložile jajčeca. Zaradi neprestanega praskanja in grizenja bo koža vneta in krastava. Lahko prične izpadati dlaka. Posvetujte se z veterinarjem kako uspešno odpraviti to nadlogo.

Garje povzročajo srbečico in stresanje z glavo. Opazili boste rjave ploščice ali pike v zunanjem ušesnem kanalu prav tako pa tudi sledi praskanje. Vaš veterinar vam bo pomagal pozdraviti vašo mačko.

Sedaj pa še kako jih zdraviti ali preprečiti.

1. STRONGHOLD

Stronghold uniči bolhe in preprečuje garje. Če ima vaš muc že garje (lažje oblike) jih bo stronghold odpravil. Dozira se 1x na mesec. 1 ampula stane okoli 1800 sit, dobi pa se na vseh klinikah za male živali. Ni proti klopom. Uniči pa tudi nekatere notranje zajedalce.

2. FRONTLINE

Je proti klopom in bolham. Ampule se dozirajo 1x na približno 2 meseca. Stane okoli 1000 sit, dobi pa se na klinikah za male živali.

3. OVRATNICE BOLFO

Novo na tržišču. Zelo očinkovite (lastne izkušnje) so proti klopom in bolham. Stanejo 1500 sit, dobi se jih pa samo na klinikah za male živali.

Ta "zdravila" veljajo za lažje oblike. Če ima vaš muc garje, ki se s temi stavrmi v roku 1 meseca ne odpravijo peljite mačko k veterinarju in predpisal bo ustrežnejša zdravila.

Pomembno je, da dajete ovratnice, ampule samo tita, ki so za mačke in ne za pse, saj je struktura kože pri mačkah drugačna kot pri psih - lahko pride do problemov.

p.s. Če poznate še kakšna druga zdravila proti zunanjim zajedalcem jih prosim dopišite.

Lp

maja

Maja,

dovoliš še moj komentar - Stronghold naj bi deloval proti ušesnim garjam in notranjim zajedalcem, vendar je učinek po mojih izkušnjah slab, pa še dražji je.
Vet mi je priporočil kapljico Frontline -a v vsako uho proti garjam v ušesih -1000% učinkuje če daš le enkrat. Sicer pa uporabljam Frontline COMBO-zelene barve, ki deluje tudi na jajca bolh.
Imam več mačk in nimam ne bolh ne klopov - skratka mir. Priporočam.
Ovratnice so lahko za zunanje mačke nevarne.
matej - in - mačji svet

OdgovorNapisal/-a Tinchka » Ne Feb 22, 2009 7:48 pm

Glede Strongholda - odvisno kako hudo je stanje. Če ima muc že garje, sem skoraj 100%, da ne bo pomagal. Če ima samo jajčeca, mogoče (pri eni izkušnji, ki sem jo imela, ni delovalo), za preventivo pa naj bi bil dober. Sej piše na koncu, da za hujše primere je treba do veterinarja.

Za ovratnice pa sem jaz slišala, ne samo da so nevarne zaradi zadušitve, ampak da se zelo rada koža okrog ovratnice vname. Sigurno je bolj elegantna rešitev ampula enkrat na mesec - mački ni treba nosit ovratnice, koža ni ves čas v stiku z antiparazitikom...
Slika
Uporabniški avatar
Tinchka

OdgovorNapisal/-a tk » Pe Avg 28, 2009 12:44 am

živjo. pred tremi meseci sem našel majhno mačko. kmalu sem jo peljal k veterinarju na prvo cepljenje. en mesec po tem cepljenju pa je mačka čez noč dobila zunanje zajedalce (ozrimo neko bakterijo). veterinar mi je dal tablete griseo ct 125 mg za tri tedne, kaj več pa mi ni povedal, le to, da se prenaša na vse živali. zadeva zgleda takole: http://www.alice-dsl.net/mkf/meeri/pilz/augepilz.jpg (slika je iz interneta in sicer slika hrčka, vendar pa izgleda na mački popolnoma enako). ali ima kdo kaj izkušenj s tem ker me res skrbi, po enem tednu jemanja zdravil pa se ni nič izboljšalo, kvečjem poslabšalo
tk

Naslednja

Vrni se na Veterinarski kotiček

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost