Trinogi mucek

mijav, prrrr, prrrr

Moderator: Babyjazz

Trinogi mucek

OdgovorNapisal/-a ostarelimucek » Sr Sep 07, 2016 1:51 pm

Pozdravljeni!
Doma imam 13 let starega mucka, navajenega življenja zunaj, ki je pred kratkim izgubil zadnjo tačko (zdaj ima že vse zaceljeno in veselo skaklja naokrog). Zaradi tega ga imamo zaprtega v posebnem prostoru in ga spustimo ven samo v spremstvu nekoga. Opazila sem, da se druge živali drugače obnašajo do njega in se bojim, da mu bo katera kaj naredila če ga spustim ven brez nadzora (druge mačke, psi). Vendar je muc navajen življenja zunaj in ne more biti do konca življenja zaprt (+ v hiši so osebe z alergijo na mačjo dlako). Kaj lahko naredim glede tega? Že sedaj joka če je sam, ker bi rad šel ven oz. bi rad družbo, vendar mu ne morem zagotavljati družbe 24/7. Mogoče bi bilo dobro za njega, če bi si omislili še enega mucka (mladička), s katerim bi bila skupaj, da bi imel družbo? Prosim za nasvet, ker ga nočem izgubiti.
Lp
ostarelimucek

Re: Trinogi mucek

OdgovorNapisal/-a rava » Če Sep 08, 2016 2:34 pm

Jaz sem posvajala prostoživeče mačke, ki so postali izključno notranji.
Večinoma so rabili vsaj 1 mesec, en pa celo pol leta, da se je na približno skuliral.

Ali mu bo mačja družba koristila ali ne je težko rečt, ker je vse odvisno od njegovega značaja.
Jaz imam 2 samotarja, ki bi jima bolj pasalo bit edina mačka pri hiši in 3 tako zelo družabne, da bi se jim zmešalo od dolgčasa, če bi bili edini mački pri hiši.

Trinogi maček nima kaj delat zunaj, ker je to dejansko obsodba na okrutno smrt in če ga imate radi, ga boste pač imeli noter.
Tle imaš očitno problem ti, ker na notranje bivanje gledaš kot na zapor.
Mi z notranjimi mački pa gledamo na to z vidika varnosti.
Notranji mački pač ne "izgubljajo" (ajme ker evfemizem) tac in ne končajo na cestah speštani v palačinke ali zaradi poškodb počasi in boleče umirajo v grmovjih ob cestah.
Glej na to tako nekako kot triletnemu otroku ne pustiš okol po cesti skakat recimo.

Pri mačkih gre vse počaaaaaaaaaaaasi in s tem se je pač treba sprijaznit. Če se ti ene 14 dni cmeri, ni nič hudega. Mal pomaga meta in baldrijan, dobijo pa se tudi razne pomirjevalne tablete, ki pomagajo prebroditi kritična obdobja.
Če je maček družaben, je pa vsekakor smiselno, da mu zrihtaš mačjo družbo.
Tudi alergije se da hondlat, če je volja. Ena gospa, ki jo poznam, ima hudo alergijo na mačjo dlako, pa ima 3 muce - ima pa skoz uiber spucano in posesano, mački pa nimajo vstopa v spalnico in dnevno sobo, kjer se gospa največ zadržuje.
Mačjak s plezali in možnostjo vstopa v hišo je fajn zadeva za popestritev življenja. Ena kolegica ima takega, mački pa do mačjaka dostopajo iz kletnih prostorov.

Slika
Slika

V glavnem pa je vse odvisno od vas, potrpežljivosti in od tega kolk ga imate radi.
Uporabniški avatar
rava

OdgovorNapisal/-a ostarelimucek » Če Sep 08, 2016 9:35 pm

Žal ne odločam o tem, ali maček lahko živi v bivalnih prostorih ali ne. Da je pa 24/7 sam zaprt v enem prostoru se mi pa ne zdi humano. Nimam nič proti bivanju mačk v stanovanjih, vendar nočem prisiliti starega mačka, ki je bil celo življenje svoboden, da je naenkrat ves čas za štirimi stenami.

Takle mačjak je dobra ideja, vendar bi bilo to pri nas zelo težko izvedljivo.
ostarelimucek

OdgovorNapisal/-a rava » Če Sep 08, 2016 10:07 pm

Kolegica je nedavno posvojila 8 let starega ful divjega mačka z aidsom, ki mu je od te čudovite opevane mačje svobode pol face stran viselo, po rani pa so se pasli črvi.
Po tem je posvojila še eno več kot 10 let staro prostoživečo babico, ki se je pa izredno hitro navadila na omejen prostor.
Oba sta ratala crkljiva in se igrata kot zmešana mladiča.
Mačka imata na razpolago samo 2 dokaj majhna prostora.

Druga kolegica ima v hiši samo eno sobo za mačke, ker ima hude pse, ki z mački niso združljivi. V sobi živijo 4 mačji kripli - eni brez tac, eni slepi ... kar so pač fasali na tej čudoviti mačji svobodi.
Pa se imajo čist fajn.

Če je volja, se vse da, če je ni, se pa nič ne da.
Maček ne rabi veliko prostora, rabi pa pozornost, praskalnik in igrače.
Izredno malo mačkov je, ki jih s potrpežljivostjo in ljubeznijo ni možno navadit na notranje bivanje. Večji problem so ljudje kot mački.
Uporabniški avatar
rava

OdgovorNapisal/-a ostarelimucek » Če Sep 08, 2016 10:28 pm

Glej, ni povsod takih nevarnosti, da bi morale vse mačke obvezno živet v stanovanjih. Živim na deželi, promet v okolici je minimalen, s sosedi nimamo težav, psi so pa večinoma na povodcih. Ne vidim problema, zakaj v takih pogojih mački ne bi smeli živeti zunaj. Edine poškodbe, ki jih je moj maček do sedaj imel, so bile od boja z okoliškimi mački (čeprav je kastriran) - nič resnega. Imamo še mačko, njegovo sestro, ki v celem življenju še ni bila poškodovana ali bolna *trkam na les*, če izvzamem 1 prehlad. Zaradi tega zagovarjam bivanje mačk na prostem. V urbanem okolju je pa seveda stvar drugačna.
Si me pa malo potolažila. Upam da se čimprej navadi, ker zdaj je že dobre 3 tedne zaprt in ko je sam tuli ves čas. Razen ko spi, seveda.
ostarelimucek

OdgovorNapisal/-a rava » Če Sep 08, 2016 11:14 pm

Ja, to so stare in večne debate ali naj bodo mački not ali zunaj.
Tisti, ki smo se vsaj malo ukvarjali s prostovoljstvom in pobirali mačke v groznih stanjih, jih imamo vsi noter. In verjemi, da ne brezveze.

Jok lahko pomeni vse sorte. Kaj pravi veterinar, ki mu je amputiral nogo? A je še na protibolečinski terapiji? Katere analgetike ima? Kaj če so prešvoh? A je to zadnja noga? A so naredili rtg sliko medenice? Če je bila poškodba medenice, nima po 3 tednih še kaj okol skakljat, ker se medenica celi 6 tednov.

En od mojih je imel pred 5 tedni operirano staro poškodbo medenice kot posledico prejšnjega življenja na svobodi. Maček je še v strogem mirovanju v kletki in je tečen kot hudič :twisted: Več kot 3 tedne sem mu dajala sirup proti bolečinam. Šele ko je fejst začel tečnarit in se igrat, sem nehala s protibolečinsko terapijo. Drug konec tedna imava kontrolo pri ortopedu in če bo vse posreči, bo šel lahko ven iz kletke :D

Šele ko izločiš vse zdravstvene razloge za jok, se začneš ukvarjat s psiho.
Dobijo se blaga pomirjevala za mačke, ki jim pomagajo čez stresna obdobja. Lahko mu skuhaš malo baldrijanovega čaja in mu ga daš eno žlico v skledo z vodo, ki jo pije.
Potem so tu še razne pomirjevalne igrače, ki dišijo po meti in baldrijanu.
To so blage stvari.

Če pa je maček zelo družaben in nujno rabi mačjo druščino, mu jaz nikakor ne bi dajala mladiča za družbo, ker znajo bit tamali preveč tečni in nadležni zaradi viškov energije.
Če imaš več mačkov, ziher veš, a je družaben ali ne in s kom se je najbolje razumel. Daj mu za družbo enega od starih prijateljev, pa imaš problem družbe rešen.

Opazila sem, da mački kompanjona, ki ga ravno prinesem od veterinarja, dostikrat ne marajo. Ko vonj po veterinarjih izgine, se porihtajo tudi odnosi.
Uporabniški avatar
rava

OdgovorNapisal/-a ostarelimucek » Pe Sep 09, 2016 12:00 am

Operiran je bil 16.8., zdravila je pa dobival kakšnih 14 dni, tako da je že nekaj časa brez. Povozila ga je kosilnica :( gladko mu je odrezalo zadnjo tačko, na drugi zadnji tački 2 prsta, poškodovalo eno od sprednjih tačk - zaradi načina poškodbe ni suma na poškodbo medenice, so pa vse (zunanje) rane zaceljene. Sem pa vesela, da se je sploh uspel sam privleči domov po taki poškodbi. Zapletov ni bilo in veterinar pravi, da bi moral popolnoma okrevati.

Držim pesti za tvojega mačka, da bo kmalu normalno migal :)
ostarelimucek

OdgovorNapisal/-a VolkD » To Sep 20, 2016 5:26 pm

Izpadlo bo precej nesramno ampak! Če bi bil doma se nebi srečal s kosilnico!

Imam tudi sam mačke. Trdim, da so notranji. Strogo gledano pa so notranje-zunanji. Poleti postane dvorišče naš bivanjski prostor in temu primerno so živali na dvorišču. Takoj ko vreme ni primerno se umaknemo v hišo - mački tudi. Naj bo dež ali pa nižje temperature mački so v hiši. Neverjetno - a povsem prostovoljno.

To je dokaz, da mački potrebujejo družbo in dogajanje - druženje, z ljudmi ali pa z drugimi mačkami, manj pa potrebujejo to čemur mi rečemo svoboda.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo. www.s5tech.net elektronika
Uporabniški avatar
VolkD
star maček

Kraj: Okolica Divače

Vrni se na Mijav

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost